Омбудсман: сайлов жараёнларида сайлаш ҳуқуқига эга маҳкумларга ҳам барча шароитлар яратилиши зарур
Шу кунларда дунё ҳамжамиятининг диққат эътибори Ўзбекистонга қаратилган. Чунки мамлакатда муҳим сиёсий жараён – Ўзбекистон Республикасининг Президенти сайлови компаниясига старт берилди. Мамлакатнинг кейинги беш йиллик тақдири айнан ушбу сиёсий воқеа билан чамбарчас боғлиқ. Унда сайлаш ҳуқуқига эга бўлган барча сайловчилар номзодларнинг сайловолди дастури билан танишган ҳолда ҳеч бир таъсир ва тазйиқларсиз ўзи танлаган номзодга овоз бериши лозим.
Зеро, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 117-моддасида “...Сайловлар умумий, тенг ва тўғридан-тўғри сайлов ҳуқуқи асосида яширин овоз бериш йўли билан ўтказилади. Ўзбекистон Республикасининг ўн саккиз ёшга тўлган фуқаролари сайлаш ҳуқуқига эгадирлар...” деб белгиланган.
Қайд этиш лозимки, сўнгги йилларда сайловга оид қонунчиликни халқаро стандартларга мос равишда такомиллаштирилиши натижасида сайлов жараёнларини бошқариш бўйича автоматлаштирилган тизим ва сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати жорий этилди. Хорижда вақтинча яшаб турган меҳнат муҳожирлари, талабалар ва бошқа юртдошларимизга сайловда иштирок этишлари учун кенг шароитлар яратилди. Озодликдан маҳрум этилган, бироқ оғир ва ўта оғир жиноят содир этмаган маҳкумларга овоз бериш имконияти яратилди.
Бу, албатта, Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларининг тўлиқ кафолатланиши борасида олиб борилаётган ислоҳотлардан бири. Ушбу ўзгаришларнинг замирида эса фуқароларнинг ўз халқи ва ватани келажагига дахлдорлик ҳиссини уйғотиш каби мақсадлар намоён.
Ҳозирда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) жазони ижро этиш муассасаларига мониторинг ташрифлари давомида сайлаш ҳуқуқига эга бўлган маҳбус ва маҳкумларга уларнинг Ўзбекистон Республикасининг Президенти сайловида иштирок этиши тушунтирилиб, сайловга тайёргарлик жараёнларида инсон ҳуқуқларининг тўлиқ таъминланиш ҳолатлари ўрганилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 5-моддасида суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқаролар, шунингдек оғир ва ўта оғир жиноятлар содир этганлиги учун суднинг ҳукми билан озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахслар сайловда иштирок этмаслиги белгиланган.
Сайлов куни 18 ёшга тўлган, қамоқда сақлаш жойларида ушлаб турилган ҳамда қамоққа олинган шунингдек, ижтимоий хавфи катта бўлмаган ва унча оғир бўлмаган жиноятлар содир этганлиги учун суднинг ҳукми билан озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахслар эса овоз бериш ҳуқуқига эгадирлар.
2019 йилда инсонпарварлик тамойили асосида сайлов қонунчилигига киритилган ушбу янгилик Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг 2014 йилги  Парламент сайловларини кузатиш бўйича миссиясининг тавсиясида ҳам белгиланган эди. Аҳамиятлиси, Европанинг қатор демократик давлатлари сайлов қонунчилигида маҳкумларнинг сайлов ҳуқуқларини чеклаш ҳанузгача сақланиб қолган. Ўзбекистон эса халқаро демократик сайлов тамойилларига асосан, оғир ва ўта оғир жиноятларни содир этмаган маҳкумларга сайловда иштирок этиш имкониятини берди.
Омбудсман сайловга тайёргарлик жараёнларида айнан қамоқда сақлаш ва озодликдан маҳрум этиш жойларидаги махсус ажратилган биноларда яширин овоз бериш учун етарли миқдорда кабиналар ёки хоналар тайёрланганлиги, сайлов қутилари билан таъминланганлик ҳолатларини ўрганади. Асосий эътибор сайлов участкасининг белгиланган талабларга мувофиқ сайловчиларнинг ҳеч қандай тазйиқ ва таъсирларсиз яширин овоз бериш ҳуқуқлари таъминланиши учун мос тарзда жиҳозланганлигига қаратилади.
Белгиланган тартибга кўра, сайлаш ҳуқуқига эга маҳкумлар қамоқда сақлаш ва озодликдан маҳрум этиш жойларида тузилган сайлов участкаларидаги сайловчилар рўйхатига киритилади. Сайловчиларнинг рўйхатлари эса мазкур муассасалар раҳбарлари томонидан тақдим этилган маълумотлар асосида участка сайлов комиссияси томонидан тузилади ва сайловчилар ягона электрон рўйхатига киритилади. Агарда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган муассасаларда маҳкумнинг сайлаш ҳуқуқи бўла туриб унда иштирок этишига тўсқинлик қилиш ҳолатлари бўйича мурожаатлар келиб тушса, улар дарҳол жойига чиқиб ўрганилади.
Қайд этиш лозимки, участка сайлов комиссияси сайловчилар рўйхати, сайлаш жойи ва вақти тўғрисида маҳкум-сайловчиларни хабардор қилганида бирор бир хато ёки ноаниқлик тўғрисида участка сайлов комиссиясига шикоят қилиши мумкин. Участка сайлов комиссияси 24 соат ичида мурожаатни текшириши ва хатони ёки ноаниқликни бартараф этиши ёхуд мурожаат қилувчига унинг мурожаати рад этилганлиги тўғрисида асослантирилган жавоб бериши шарт.
Сайлов куни қамоқда сақлаш ва озодликдан маҳрум этиш жойларининг маъмурияти маҳкумларнинг сайлов участкасига кириб чиқиши ва хавфсизлигини таъминлаши, шунингдек, ички тартиб-қоидаларига риоя этиши учун масъул ҳисобланади.
Қамоқда сақлаш ва озодликдан маҳрум этиш жойларида тузилган участка сайлов комиссиялари мазкур муассасаларнинг маъмурияти билан биргаликда сайловчиларни сайлов тўғрисидаги қонун ҳужжатлари, сайловга тайёргарлик кўриш, уни ўтказиш жараёнлари, сайлов ўтказиш вақти ва тартиби ҳамда номзодлар ҳақида хабардор қилиб боради.
Шунингдек, номзодларга, уларнинг ишончли вакилларига, сиёсий партияларга фуқаролар билан учрашувлар ўтказиш орқали сайловолди ташвиқоти учун тенг шароитлар яратиб берилиши лозим. Шундагина маҳкумлар номзодлар томонидан кўтарилаётган ташаббуслар асосида улардан бирини танлайди ва сайлаш ҳуқуқидан фойдаланади. Омбудсман ва унинг минтақавий вакиллари томонидан олиб бориладиган ўрганишларда айни шу жихатлар эътиборга олинади.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, ушбу сайлов жараёнларида фуқароларнинг сайлаш ҳуқуқини таъминлаш, уларга белгиланган тартиб-таомиллар асосида шароитлар яратиш ва сайловни очиқ, адолатли ва албатта тенг сайлов ҳуқуқи асосида ўтказилиши муҳим аҳамиятга эга. Чунки ушбу жараёнлар Ўзбекистоннинг жаҳонда тутган ўрни, халқаро нуфузи ва имиджига бевосита ва билвосита таъсир кўрсатади. Мамлакат келажагига бефарқ бўлманг! Сайловларда ўз овозингиз билан иштирок этинг. Зеро, бу Сизнинг Бош қомусимизда акс этган сиёсий ҳуқуқингиздир.

Омбудсмен: Для осужденных, имеющих право голоса, должны быть созданы все условия
В эти дни внимание мировой общественности приковано к Узбекистану. Ведь в стране начался важный политический процесс - избирательная кампания по выборам Президента Республики Узбекистан. С этим политическим событием тесно связана судьба страны на ближайшие пять лет. Все имеющие право голоса избиратели должны проголосовать за кандидата по своему выбору без какого-либо влияния или давления, ознакомившись с предвыборной программой кандидатов.
Статья 117 Конституции Республики Узбекистан гласит, что «... Выборы проводятся на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права при тайном голосовании. Граждане Республики Узбекистан, достигшие восемнадцатилетнего возраста, имеют право голоса ...».
Следует отметить, что в последние годы в результате совершенствования избирательного законодательства в соответствии с международными стандартами внедрены автоматизированная система управления избирательным процессом и единый электронный список избирателей. Созданы широкие условия для участия в выборах трудовых мигрантов, студентов и других граждан, временно проживающих за рубежом. Осужденным, которые были заключены в тюрьму, но не совершили тяжкое преступление с отягчающими обстоятельствами, была предоставлена возможность голосовать.
Это, безусловно, одна из важнейших реформ, проводимых в Новом Узбекистане, чтобы полностью гарантировать права человека. В основе этих изменений лежат такие цели, как привитие гражданам чувства причастности к будущему своего народа и страны.
В настоящее время Уполномоченный Олий Мажлиса разъясняет заключенным и осужденным значение их участия в выборах Президента Республики Узбекистан во время мониторинговых визитов в пенитенциарные учреждения, а также изучает полное соблюдение прав человека в преддверии выборов.
Статья 5 Избирательного кодекса Республики Узбекистан гласит, что в выборах не могут участвовать граждане, признанные судом недееспособными, а также лица, задержанные в местах лишения свободы за тяжкие и особо тяжкие преступления.
Право голоса имеют лица, достигшие 18-летнего возраста в день выборов, заключенные в тюрьму, не входящие в группу высокого социального риска и задержанные в местах лишения свободы за совершение менее тяжких преступлений.
Это нововведение, которое было внесено в избирательное законодательство на основе принципов гуманности в 2019 году, также было указано в рекомендации миссии наблюдателей Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) по парламентским выборам 2014 года. Примечательно, что избирательное законодательство ряда европейских демократических стран по-прежнему ограничивает избирательное право заключенных.
В соответствии с принципами международных демократических выборов, Узбекистан предоставил заключенным, не совершившим тяжких и особо тяжких преступлений, возможность участвовать на выборах.
В преддверии выборов омбудсмен проверяет соответствие кабин и урн для голосования и использование урн для голосования в специально отведенных местах содержания под стражей. Основное внимание уделяется тому, чтобы избирательный участок был оборудован надлежащим образом для обеспечения права избирателей на тайное голосование без какого-либо давления или влияния в соответствии с установленными требованиями.
В установленном порядке осужденные, имеющие право голоса, включаются в списки избирателей на избирательных участках, составляемые в местах лишения свободы. Списки избирателей составляются участковой избирательной комиссией на основании информации, предоставляемой руководителями этих учреждений, и включаются в единый электронный список избирателей. Если в учреждениях с ограничением свободы передвижения поступают жалобы о случаях воспрепятствования осужденному в применении избирательного права, они подлежат немедленному расследованию на месте.
Следует отметить, что участковая избирательная комиссия обязана рассмотреть жалобу на ошибки или неточности в сообщении осужденным избирателям списка избирателей, места и времени проведения выборов в течение 24 часов и устранить ошибку или неточность либо дать заявителю мотивированный ответ на отклонение его жалобы.
В день выборов администрация мест содержания под стражей и лишения свободы несет ответственность за обеспечение доступа заключенных к избирательному участку и обеспечение их безопасности, а также за соблюдение внутренних процедур.
Участковые избирательные комиссии, сформированные в местах содержания под стражей и лишения свободы, вместе с администрацией этих учреждений должны информировать избирателей о законодательстве о выборах, подготовке и проведении выборов, сроках и порядке выборов, а также кандидатах.
Кандидатам, их доверенным лицам и политическим партиям также должны быть предоставлены равные условия для агитации путем проведения встреч с гражданами. Только тогда осужденные выберут одного из них на основе выдвинутых кандидатами инициатив и воспользуются своим избирательным правом. В исследовании, проведенном Уполномоченным по правам человека и его региональными представителями, учтены именно эти особенности.
В заключение следует отметить, что важно обеспечить право граждан голосовать в избирательных процессах, создать для них условия в соответствии с установленными процедурами и провести выборы на основе открытого, справедливого и, конечно, равного избирательного права. Данные  процессы влияют на положение Узбекистана в мире, его международный престиж и имидж. Не оставайтесь равнодушными к будущему страны! Участвуйте в выборах со своим голосом. Так как это ваше политическое право, которое отражено в нашем основном Законе.