Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Sirdaryodagi mintaqaviy vakili Shuhrat Alimovga Mirzaobod tumanida yashovchi fuqaro S.X. murojaat qilib, oylik maoshi ish beruvchi tomonidan to‘lanmay kelinayotgani bo‘yicha murojaat qildi.
Murojaat o‘rganilishi natijasida, murojaatchi “Mirzaobod chiroyi” dehqon bozori MCHJda ishlagani va 2021-2022 yillarda ishlagan davri uchun ish haqini olmagani maʼlum bo‘ldi.
Shuningdek, u bilan mehnat shartnomasi bekor qilinayotganda 2014-2022 yillardagi mehnat faoliyati bo‘yicha yakuniy hisob-kitob qilinmagani maʼlum bo‘ldi.
Fuqaro murojaati qonun talablari asosida o‘rganilib, tegishli hujjatlar to‘planib, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan murojaatchi manfaatida sudga daʼvo arizasi kiritildi.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Guliston tumanlararo sudi tomonidan fuqaro S.X.ga 33 mln so‘mdan ortiq qarzdorlik undirib berilishi belgilandi.
Murojaatchining Ombudsmanga xabar berishicha, unga to‘lanishi kerak bo‘lgan qarzdorlik summasi to‘liq undirib berilgan.

В суд подан иск в интересах гражданина, работающего без заработной платы
К Шухрату Алимову, Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Сырдарье, обратился житель Мирзаабадского района С.Х.  с заявлением о невыплате работодателем заработной платы.
В результате изучения обращения выяснилось, что заявитель работал в ООО “ Мирзаобод чиройи ” дехканский рынок и не получал зарплату за период работы в 2021-2022 годах.
Также стало известно, что при расторжении трудового договора с ним не производился окончательный расчет трудовой деятельности за 2014-2022 годы.
Обращение гражданина было изучено в соответствии с требованиями законодательства, собраны соответствующие документы и Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) в интересах заявителя подано исковое заявление в суд.
Гулистанским межрайонным судом по гражданским делам принято решение о взыскании более 33 миллионов сумов задолженности в пользу гражданина С.Х.