Mustaqil komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘istonda o‘rganish ishlarini davom ettirmoqda.
Komissiya tomonidan fuqaro murojaatlarini o‘rganish davomida sodir etgan qilmishiga pushaymon va ijtimoiy sharoiti og‘ir bo‘lgan gumonlanuvchilarning ikkinchi ro‘yxati shakllantirilgan va ularni oilasiga qaytarish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilgan edi.
Amalga oshirilgan ishlarning amaliy natijasi sifatida 2022 yilning oktyabr oyida yana 38 nafar gumonlanuvchi jamoat kafilligi asosida o‘z oilasiga qaytarildi
Joriy yilning 13 oktyabr kuni Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarni mustaqil ravishda o‘rganayotgan Komissiya aʼzolari taklifi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi iltimosnomasiga ko‘ra, Bosh prokuratura tomonidan 16 nafar gumonlanuvchini jamoat kafilligi asosida o‘z oilasiga qaytarildi.
Joriy yilning 12 oktyabr kuni ham 22 nafar gumonlanuvchi jamoat kafilligi asosida qo‘yib yuborilgan edi.

В октябре 2022 года еще 38 подозреваемых были возвращены в свои семьи на основе общественного поручительства
Члены Независимой Комиссии продолжают изучения в Каракалпакстане.
В ходе изучения обращений граждан Комиссией сформирован второй список подозреваемых, сожалеющих о своих действиях и находящихся в тяжелом социальном положении, и приняты соответствующие меры по их возвращению в семьи.
В результате проделанной работы в октябре 2022 года еще 38 подозреваемых были возвращены в свои семьи на основе общественного поручительства.
13 октября текущего года по предложению членов Комиссии, самостоятельно расследующих события в Каракалпакстане, и по ходатайству Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Генеральной прокуратурой 16 подозреваемых были возвращены в свои семьи на основе общественного поручительства. 12 октября этого года 22 подозреваемых также были освобождены на основе общественного поручительства.