O‘zbekiston va Polsha Ombudsmanlari hamkorligi rivojlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Polshaning Varshava shahriga qilgan amaliy tashrifi doirasida 2022 yilning 9 sentyabr kuni Polsha Ombudsmani Marchin Vyonsek bilan uchrashdi.
Samimiy suhbat davomida tajriba almashinar ekan Ombudsmanlar vakolatlari bo‘yicha ko‘plab o‘xshashliklar borligi maʼlum bo‘ldi. Masalan har ikkala Ombudsmanda ham fuqarolar manfaatida sudga daʼvo arizasi kiritish huquqi mavjud.
Shuningdek, uchrashuvda Milliy preventiv mexanizm doirasida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarga amalga oshiriladigan monitoring tashriflari bo‘yicha fikr almashildi.
Ombudsman Feruza Eshmatova o‘tgan yillar davomida inson huquqlarini taʼminlash yo‘lida mamlakatimizda amalga oshirilgan islohotlar, shu jumladan, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) institutining huquqiy maqomi muntazam takomillashib borgani, uning faoliyat qamrovi va vakolatlari kengaygani, inson huquqlarini taʼminlashda Ombudsmanga berilgan yangi taʼsirchan choralar haqida ham to‘xtaldi.
Muloqot yakunlariga ko‘ra, har ikkala davlat fuqarolari murojaatlarini ko‘rib chiqishda Ombudsmanlar hamkorligini mustahkamlashga kelishib olindi.
Maʼlumot uchun: 1988 yilda Sharqiy Yevropa davlatlari orasida birinchilardan bo‘lib Polshada Ombudsman instituti joriy qilingan. Ushbu lavozimni egallagan shaxs eng yuqori darajadagi inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishga masʼul hisoblanib, uning vakolat va vazifalari Polsha Konstitutsiyasi va tegishli qonun bilan mustahkamlangan.

Cooperation between the Ombudsmen of Uzbekistan and Poland is developing
The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova, as part of a working visit to Warsaw, Poland, on September 9, 2022, met with the Polish Ombudsman Marcin Wencek.
In the course of a sincere conversation, as experience was exchanged, it became known that there is much in common in the powers of the ombudsmen. For example, both ombudsmen have the right to file a lawsuit in the interests of citizens.
At the meeting, an exchange of views also took place on monitoring visits to closed institutions within the framework of the National Preventive Mechanism, where persons with limited freedom of movement are kept.
Ombudsman Feruza Eshmatova noted that over the past years, reforms have been carried out in our country aimed at ensuring human rights, including the systematic improvement of the legal status of the institution of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) over the past years, expanding the scope of its activities and powers , as well as new effective measures provided to the Ombudsman in ensuring human rights.
As a result of the meeting, an agreement was reached to strengthen the cooperation of the Ombudsmen in considering appeals from citizens of each country.
For information: In 1988, Poland was one of the first countries in Eastern Europe to establish the institution of the Ombudsman. The person holding this position is considered responsible for the protection of human rights and freedoms at the highest level, and his powers and duties are enshrined in the Polish Constitution and the relevant law.
The Ombudsman is entrusted with the task of preventing violations of civil rights, identifying violations, monitoring compliance with laws and developing new protection measures.