O‘zbekiston va Polsha Ombudsmanlari hamkorligi rivojlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Polshaning Varshava shahriga qilgan amaliy tashrifi doirasida 2022 yilning 9 sentyabr kuni Polsha Ombudsmani Marchin Vyonsek bilan uchrashdi.
Samimiy suhbat davomida tajriba almashinar ekan Ombudsmanlar vakolatlari bo‘yicha ko‘plab o‘xshashliklar borligi maʼlum bo‘ldi. Masalan har ikkala Ombudsmanda ham fuqarolar manfaatida sudga daʼvo arizasi kiritish huquqi mavjud.
Shuningdek, uchrashuvda Milliy preventiv mexanizm doirasida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarga amalga oshiriladigan monitoring tashriflari bo‘yicha fikr almashildi.
Ombudsman Feruza Eshmatova o‘tgan yillar davomida inson huquqlarini taʼminlash yo‘lida mamlakatimizda amalga oshirilgan islohotlar, shu jumladan, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) institutining huquqiy maqomi muntazam takomillashib borgani, uning faoliyat qamrovi va vakolatlari kengaygani, inson huquqlarini taʼminlashda Ombudsmanga berilgan yangi taʼsirchan choralar haqida ham to‘xtaldi.
Muloqot yakunlariga ko‘ra, har ikkala davlat fuqarolari murojaatlarini ko‘rib chiqishda Ombudsmanlar hamkorligini mustahkamlashga kelishib olindi.
Maʼlumot uchun: 1988 yilda Sharqiy Yevropa davlatlari orasida birinchilardan bo‘lib Polshada Ombudsman instituti joriy qilingan. Ushbu lavozimni egallagan shaxs eng yuqori darajadagi inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishga masʼul hisoblanib, uning vakolat va vazifalari Polsha Konstitutsiyasi va tegishli qonun bilan mustahkamlangan.

В ходе искренней беседы по мере обмена опытом стало известно, что есть много общего в полномочиях омбудсманов. Например, оба омбудсмана имеют право подать иск в суд в интересах граждан.
На встрече также состоялся обмен мнениями по мониторинговым визитам в закрытые учреждения в рамках Национального превентивного механизма, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения.
Омбудсман Феруза Эшматова отметила, что за прошедшие годы в нашей стране были проведены реформы, направленные на обеспечение прав человека, в том числе о систематическом совершенствовании правового статуса института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за прошедшие годы, расширении сферы его деятельности и полномочий, а также о новых действенных мерах, предоставленных Омбудсману в обеспечении прав человека.
По итогам встречи достигнута договоренность об усилении сотрудничества Омбудсманов в рассмотрении обращений граждан каждой из стран.
Для информации: В 1988 году Польша одной из первых стран Восточной Европы учредила институт Омбудсмана. Лицо, занимающее эту должность, считается ответственным за защиту прав и свобод человека на самом высоком уровне, а его полномочия и обязанности закреплены в Конституции Польши и соответствующем законе.
На Омбудсмана возложена задача по предотвращению нарушений гражданских прав, выявлению фактов нарушений, контролю за соблюдением законов и разработке новых мер защиты.