Ombudsman Polshadagi hamyurtlarimiz fikrlarini  o‘rgandi
Mamlakatimiz mustaqilligining 31 yilligi munosabati bilan O‘zbekistonning xorijiy davlatlaridagi elchixonalari va konsullik muassasalarida o‘zga yurtda musofirchilikda yashayotgan hamyurtlarimiz uchun bayram tadbirlari tashkil etilmoqda.
Shu kabi uchrashuvlardan biri 2022 yil 7 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasining Polsha Respublikasidagi elchixonasida bo‘lib o‘tdi. Unda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova ham ishtirok etdi.
Ombudsman Feruza Eshmatova o‘z nutqida O‘zbekistonda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlarga to‘xtalar ekan, bu boradagi ishlar Yangi O‘zbekistonning 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan “Taraqqiyot strategiyasi” doirasida mantiqiy davom etishiga to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, vatandoshlarimiz Ombudsman institutining murojaatlar bilan ishlash, qiynoqlarga qarshi kurashish bo‘yicha faoliyati bilan tanishtirildi.
Shu bilan birga Ombudsman hozirda xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, boshqa davlatlardagi Ombudsmanlar bilan memorandumlar imzolash orqali o‘zga yurtlarda yashayotgan fuqarolarimiz murojaatlarini birgalikda ko‘rib chiqish choralari ko‘rayotganini qayd etildi.
Ombudsman yurtdoshlarimiz bilan o‘tkazilgan uchrashuvda asosiy eʼtiborini ularning yashash sharoitlari, musofirchilikda duch kelayotgan muammolarini o‘rganishga qaratdi va vatandoshlarimizning fikrlarini diqqat bilan eshitdi.

Омбудсман изучила мнение наших соотечественников в Польше
По случаю 31-й годовщины независимости нашей страны в посольствах и консульских учреждениях Узбекистана в зарубежных странах организуются праздничные мероприятия для соотечественников, проживающими за рубежом.
Одна такая встреча состоялась 7 сентября 2022 года в Посольстве Республики Узбекистан в Республике Польша. В нем также участвовала Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова.
В своем выступлении Омбудсман Феруза Эшматова коснулась проводимых реформ в области обеспечения прав человека в Узбекистане и отметила, что работа в этом направлении будет логично продолжена в рамках “Стратегии развития” Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Также наших соотечественников ознакомили с деятельностью института омбудсмана по работе с обращениями и противодействию пыткам.
При этом отмечено, что Омбудсман в настоящее время принимает меры по укреплению международного сотрудничества, по совместному рассмотрению обращений наших граждан, проживающих в других странах, путем подписания меморандумов с Омбудсманами других стран.
На встрече с нашими соотечественниками Омбудсман обратила внимание на условия их жизни, проблемы, с которыми они сталкиваются проживая далеко от Родины, и внимательно выслушала мнения наших соотечественников.