24 nafar gumonlanuvchi jamoat kafilligi asosida o‘z oilasiga qaytarildi
Bosh prokuratura tomonidan Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarni mustaqil ravishda o‘rganayotgan Komissiya aʼzolari taklifi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi iltimosnomasiga ko‘ra,24 nafar gumonlanuvchini jamoat kafilligi asosida o‘z oilasiga qaytarildi. Ularga nisbatan belgilangan  qamoq ehtiyot chorasi insonparvarlik tamoyili asosida jamoatchilik nazorati va uy qamog‘i tarzidagi ehtiyot chorasiga almashtirildi.
Bunda ushbu fuqarolarning Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarda sodir etgan qilmishlaridan pushaymon ekanligi, qaramog‘ida voyaga yetmagan farzandlari borligi, shuningdek oilaviy sharoiti og‘ir ekanligi, baʼzi shaxslarning oilada yolg‘iz boquvchi bo‘lganligi eʼtiborga olindi.
Qayd etish lozimki, Komissiya aʼzolari o‘z faoliyatini boshlaganidan buyon fuqarolar murojaatlarini o‘rganishga alohida eʼtibor qaratmoqda. Har bir murojaat darhol o‘rganilib, tegishli choralar ko‘rilmoqda. Bugun 24 nafar gumonlanuvchining jamoat kafilligi asosida o‘z oilasiga qaytarilishi ham ushbu say-harakatlarning natijasidir.
Komissiya aʼzolari xolis xulosani tayyorlashni murojaatlarni o‘rganishdan boshlagan. Uning faoliyatiga oid yangiliklar bilan @commissionuz telegram kanali orqali tanishib borishingiz mumkin.
Eslatib o‘tamiz, bo‘lib o‘tgan voqealarni har tomonlama chuqur va xolisona tergov qilish bo‘yicha tergov jarayonlari davom etmoqda.

Предписанная им мера пресечения в виде заключения под стражу была заменена мерой предосторожности в виде общественного контроля и домашнего ареста на основе принципа гуманизма.
При этом было принято во внимание, что эти граждане раскаиваются в содеянном во время событий, произошедших в Каракалпакстане, имеют на иждивении несовершеннолетних детей, а также находятся в тяжелых семейных условиях, некоторые лица являются единственными кормильцами в семье.
Следует отметить, что члены Комиссии с самого начала своей деятельности уделяли особое внимание изучению обращений граждан. Каждое обращение немедленно изучается и принимаются соответствующие меры. Результатом этих действий также является возвращение 24 подозреваемых в свои семьи на основании общественного поручительства.
Подготовку объективного заключения члены Комиссии начали с изучения обращений.
Ознакомиться с новостями о деятельности Комиссии можно через телеграм-канал @commissionuz. Напомним, что продолжаются следственные действия по всестороннему глубокому и объективному расследованию произошедшего.