Komissiya aʼzolari Jo‘qorg‘i Kengesi bilan birgalikda Bosh prokuraturadan baʼzi fuqarolarning qamoq ehtiyot chorasini yengilrog‘iga almashtirishni so‘radi
Avval xabar berganimizdek, Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarni mustaqil ravishda o‘rganayotgan Komissiya tomonidan sodir etgan qilmishlaridan pushaymon bo‘lgan, qaramog‘ida voyaga yetmagan farzandlari bor, shuningdek oilaviy sharoiti va ijtimoiy holati og‘ir hamda oilada yolg‘iz boquvchi bo‘lgan fuqarolar ro‘yxati shakllantirilgan edi.
Yakkama-yakka shaklda o‘tkazilgan suhbat davomida ular vaziyatni yaxshi anglamagan holda yolg‘on axborotlar taʼsiriga tushib qolishganini va sodir etgan qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon ekanliklarini bildirishdi. Ayniqsa, ayollar farzandlarini juda sog‘inishganini va bo‘lib o‘tgan voqealardan to‘g‘ri xulosa chiqarishganini maʼlum qilishgan edi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Komissiya aʼzolari tomonidan shakllantirilgan ro‘yxatdagi shaxslarga mahalliy tuman kengashlari deputatlarini jamoatchilik kafilligi asosida biriktirish taklifini qo‘llab-quvvatladi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Komissiya va Jo‘qorg‘i Kengesi tomonidan sodir etgan qilmishlaridan pushaymon bo‘lgan, qaramog‘ida voyaga yetmagan farzandlari bor, shuningdek oilaviy sharoiti va ijtimoiy holati og‘ir hamda oilada yolg‘iz boquvchi bo‘lgan fuqarolarga insonparvarlik tamoyili asosida qamoq ehtiyot chorasini jamoatchilik nazorati va uy qamog‘i tarzidagi ehtiyot chorasiga almashtirilishini so‘rab Bosh prokuraturaga taklif kiritildi.
Eslatib o‘tamiz, Komissiya tegishli Nizomga muvofiq,  Qoraqalpog‘istonda ro‘y bergan voqealarni o‘rganishda mustaqil va davlat idoralari tomonidan uning faoliyatiga aralashuviga yo‘l qo‘ymagan holda aholi va jamoatchilik fikrini o‘rganishga zarur deb bilgan har qanday holat va maʼlumotlarni olish  huquqiga ega.

Члены Комиссии совместно с ЖокаргыКенесом обратились в Генеральную прокуратуру с просьбой заменить некоторым гражданам меру пресечения на более мягкую
Как мы уже сообщали ранее, Комиссия, которая самостоятельно расследует произошедшие в Каракалпакстане события, составила список граждан, сожалеющих о содеянном, имеющих на иждивении несовершеннолетних детей, а также лиц с тяжелым семейным и социальным положением и являющихся одинокими кормильцами в семье.
В ходе беседы один на один они заявили, что попали под влияние ложной информации, не имея хорошего понимания ситуации, и искренне сожалеют о содеянном. В частности, женщины сообщили, что очень скучают по своим детям и сделали правильные выводы из того, что произошло.
Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан поддержал предложение о закреплении депутатов местных районных кенгашей за лицами, включенными в список, формируемый членами Комиссии на основе общественного поручительства.
Исходя из вышеизложенного со стороны Комиссии и Жогоркы Кенеса в Генеральную прокуратуру внесено предложение о замене меры пресечения в виде содержания под стражей мерой пресечения в виде общественного контроля и домашнего ареста в отношении гражданпо принципу гуманизма, раскаивающихся в содеянном, имеющих на попечении несовершеннолетних детей, с тяжелым семейным и социальным положением и являющихся единственными кормильцами в семье.
Напомним, что в соответствии с Положением Комиссия вправе самостоятельно изучать события, произошедшие в Каракалпакстане, и, не допуская вмешательства государственных органов в свою деятельность, вправе получать любую информацию, которую сочтет необходимой для изучения мнения населения и общественности.