Komissiya aʼzolari Jo‘qorg‘i Kengesi bilan birgalikda Bosh prokuraturadan baʼzi fuqarolarning qamoq ehtiyot chorasini yengilrog‘iga almashtirishni so‘radi
Avval xabar berganimizdek, Qoraqalpog‘istonda bo‘lib o‘tgan voqealarni mustaqil ravishda o‘rganayotgan Komissiya tomonidan sodir etgan qilmishlaridan pushaymon bo‘lgan, qaramog‘ida voyaga yetmagan farzandlari bor, shuningdek oilaviy sharoiti va ijtimoiy holati og‘ir hamda oilada yolg‘iz boquvchi bo‘lgan fuqarolar ro‘yxati shakllantirilgan edi.
Yakkama-yakka shaklda o‘tkazilgan suhbat davomida ular vaziyatni yaxshi anglamagan holda yolg‘on axborotlar taʼsiriga tushib qolishganini va sodir etgan qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon ekanliklarini bildirishdi. Ayniqsa, ayollar farzandlarini juda sog‘inishganini va bo‘lib o‘tgan voqealardan to‘g‘ri xulosa chiqarishganini maʼlum qilishgan edi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Komissiya aʼzolari tomonidan shakllantirilgan ro‘yxatdagi shaxslarga mahalliy tuman kengashlari deputatlarini jamoatchilik kafilligi asosida biriktirish taklifini qo‘llab-quvvatladi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Komissiya va Jo‘qorg‘i Kengesi tomonidan sodir etgan qilmishlaridan pushaymon bo‘lgan, qaramog‘ida voyaga yetmagan farzandlari bor, shuningdek oilaviy sharoiti va ijtimoiy holati og‘ir hamda oilada yolg‘iz boquvchi bo‘lgan fuqarolarga insonparvarlik tamoyili asosida qamoq ehtiyot chorasini jamoatchilik nazorati va uy qamog‘i tarzidagi ehtiyot chorasiga almashtirilishini so‘rab Bosh prokuraturaga taklif kiritildi.
Eslatib o‘tamiz, Komissiya tegishli Nizomga muvofiq,  Qoraqalpog‘istonda ro‘y bergan voqealarni o‘rganishda mustaqil va davlat idoralari tomonidan uning faoliyatiga aralashuviga yo‘l qo‘ymagan holda aholi va jamoatchilik fikrini o‘rganishga zarur deb bilgan har qanday holat va maʼlumotlarni olish  huquqiga ega.

Members of the Commission, together with JokargyKenes, appealed to the Prosecutor General's Office with a request to replace the measure of restraint for some citizens with a softer one
As we reported earlier, the Commission, which independently investigates the events that took place in Karakalpakstan, compiled a list of citizens who regret their deeds, who have dependent minor children, as well as people with a difficult family and social situation and who are single breadwinners in the family.
During a one-on-one conversation, they stated that they were influenced by false information, did not have a good understanding of the situation, and sincerely regretted what they had done. In particular, the women reported that they miss their children very much and drew the right conclusions from what happened.
JokargyKenes of the Republic of Karakalpakstan supported the proposal to assign deputies of local district kengashes to persons included in the list formed by members of the Commission on the basis of public guarantee.
Based on the above, the Commission and the JogorgyKenesh, have submitted a proposal to the Prosecutor General's Office according to the principle of humanism to replace the preventive measure in the form of detention with a preventive measure in the form of public control and house arrest in relation to citizens who repent of their deeds, who have underage children in care, with a difficult family and social situation and who are the only breadwinners in the family.
Recall that in accordance with the Regulation, the Commission has the right to independently study the events that occurred in Karakalpakstan, and, without allowing interference by state bodies in its activities, it has the right to receive any information that it deems necessary to study the opinion of the population and the public.