Asossiz ravishda intizomiy choralar qo‘llanilib, ishdan bo‘shatilgan xodim ishga tiklandi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakiliga fuqaro M.B. nohaq ishdan bo‘shatilgani bo‘yicha murojaat qilgan edi.
Murojaatda ko‘rsatilishicha, fuqaro M.B. Farg‘ona tumani Kasb-hunarga o‘qitish markazida 0,5 stavka yuriskonsult, 0,5 stavka ish yurituvchi lavozimida ishlab kelgan. Lekin, markaz direktorining buyruqlari bilan noqonuniy ravishda intizomiy javobgarlikka tortilib, ishdan bo‘shatishgacha choralar ko‘rilgan.
Mazkur holat Ombudsmanning mintaqaviy vakili tomonidan viloyat bandlik Bosh boshqarmasi mutaxassislari jalb qilingan xolda o‘rganildi. Aniqlanishicha, murojaatchiga Markaz direktorining buyrug‘i bilan 2 ta “hayfsan” va 1 marotaba oylik ish xaqining 30 foizi miqdorida jarima intizomiy choralari qo‘llanilgani va O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 100-moddasi 2-qismi 3,4-bandlariga asosan Mehnat shartnomasi bekor qilingan.
O‘rganish jarayonida mehnat qonunchiligiga zid holatlar aniqlangani sababli, Davlat Mehnat inspeksiyasi tomonidan fuqarolik ishlari bo‘yicha Farg‘ona tumanlararo sudiga yuqorida ko‘rsatilgan qonunga zid buyruqlarni bekor qilish va M.Bni ishga tiklash, majburiy progul davri uchun ish xaqi undirish haqida daʼvo arizasi kiritildi.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Farg‘ona tumanlararo sudining tegishli hal qiluv qarori bilan daʼvo talablari qanoatlantirildi va fuqaro M.B. o‘z lavozimiga tiklandi. Majburiy progul kunlari uchun 3 mln so‘m ish xaqi undirildi.

Cотрудник, которому необоснованно были применены меры дисциплинарного воздействия и уволен, был восстановлен на работе
Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Ферганской области обратился гражданин М.Б. по поводу его несправедливого увольнения.
Согласно заявлению, гражданин работал в Ферганском районном Центре профессионального образования в должности юриста 0,5 ставки и делопроизводителя 0,5 ставки.
Однако по приказу директора центра к нему были применены необоснованные меры дисциплинарного взыскания вплоть до увольнения.
Данную ситуацию изучил Региональный представитель Омбудсмана с привлечением специалистов регионального Главного управления занятости.
Установлено, что приказом директора Центра к заявителю были применены 2 выговора и 1 штраф в размере 30% месячного оклада, а трудовой договор расторгнут в соответствии со статьей пунктом 3, 4 части 2 статьи 100 Трудового кодекса Республики Узбекистан.
В связи с тем, что в ходе исследования были выявлены случаи, противоречащие трудовому законодательству, Государственная инспекция труда обратилась в Ферганский межрайонный суд по гражданским делам с иском об отмене вышеуказанных незаконных приказов и восстановлении гражданина М.Б. в должности.
Соответствующим решением Ферганского межрайонного суда по гражданским делам исковые требования удовлетворены, а гражданин М.Б. был восстановлен в должности. За дни вынужденного прогула взыскано 3 млн сумов.