Komissiya aʼzolari navbatdagi o‘rganishni tergov hibsxonasida o‘tkazishdi
Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari Nukus shahrida joylashgan 2-sonli Tergov hibsxonasiga tashrif buyurishdi.
Dastlab hibsxonada ushlab turilgan shaxslarning qisqa muddatli uchrashuv xonalari, advokatlar bilan uchrashuv xonalarini, tergov harakatlari xonasini ko‘zdan kechirishdi.
Monitoring doirasida hibsxonada saqlanayotgan mahbus va xo‘jalik xizmatiga oid ishlarni bajarish uchun qoldirilgan mahkumlarning yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanishlari bo‘yicha yaratilgan sharoitlar o‘rganildi. Jumladan, tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘limida umumiy muolaja, rentgen va stomatolog xonalari mavjud va kerakli tibbiy uskunalar va dori-darmon vositalari bilan taʼminlanganligi aniqlandi.
Ushlab turilgan shaxslar bilan suhbat o‘tkazilganda tergov hibsxonasidagi sharoitlar bo‘yicha murojaatlar kelib tushmadi.
Qayd etish lozimki, monitoringda tergov hibsxonasi videokuzatuv moslamalari bilan to‘liq taʼminlangani va kuzatuv tasvirlari respublika bo‘ylab yagona tizimga biriktirilgani maʼlum qilindi. Hibsxona xodimlari tomonidan ushbu tasvirlarni o‘chirib tashlashning imkoni yo‘qligi alohida taʼkidlandi.
Eslatib o‘tamiz, monitoring davomida o‘rganilgan holatlar va bo‘lib o‘tgan voqealarda ro‘y bergan hodisalar haqida ushlab turilgan shaxslar tomonidan bayon etilgan maʼlumotlar Komissiyaning yakuniy xulosasida aks etadi.

First, rooms for short-term visits of persons detained in the detention center, rooms for meetings with lawyers and a room for investigative actions were inspected.
As part of the monitoring, the conditions created for living, feeding and using medical services for detainees held in a pre-trial detention center and convicts left to perform work related to household services were studied.
In particular, it was found that the medical care department has a common treatment room, X-ray and dental rooms, and they are provided with the necessary medical equipment and medicines.
During the conversations with the detainees, there were no complaints about the conditions of detention in the pre-trial detention center.
It should be noted that during the monitoring it was reported that the pre-trial detention center is fully equipped with video surveillance devices, and the recordings from surveillance cameras are tied to a single system throughout the republic. The prison staff stressed that it is impossible to delete these records.
Let us remind you that the information received from detainees during the monitoring about the events that have taken place will be reflected in the final opinion of the Commission.