Komissiya aʼzolari odamlar kayfiyatini o‘rganish uchun Qoraqalpog‘iston voqealarining asosiy maydoniga aylangan Nukus shahridagi markaziy dehqon bozoriga bordilar
Bozorga tashrif davomida Komissiya aʼzolari savdogarlar va mahalliy aholi bilan suhbatlashdilar. Komissiya aʼzolarining taʼkidlashicha namoyishda qatnashgan aholi biror bir aniq maʼlumotga ega bo‘lmasdan ro‘y berayotgan voqealarga bo‘lgan ichki qiziqish hissi taʼsiriga tushib qolganligini bildirishgan.
Shuningdek, savdogarlar namoyishdagi voqealar mahalliy aholi tomonidan amalga oshirilmaganligi, mamlakat tinchligini buzishni istovchi kuchlar taʼsiri tufayli vaziyat jiddiylashganini aytishdi. Namoyishdan so‘ng savdogarlar maʼlum vaqt davomida qo‘rqib bozorga chiqishmagan.
Hozirda bozorda tinchlik barqaror, hammasi o‘z o‘rniga tushgan. Savdogarlar va haridorlar xotirjam o‘z ishlari bilan band. Narx-navoning sunʼiy oshib ketmasligini oldini olish maqsadida arzonlashtirilgan mahsulotlar yarmarkasi tashkil etilgan.

Члены комиссии посетили центральный фермерский рынок в городе Нукус, который стал основным местом Каракалпакских событий, с целью изучения настроения людей
В ходе посещения рынка члены комиссии побеседовали с торговцами и местными жителями. Как было подтверждено членами комиссии, жители, принявшие участие в произошедших событиях, находились под влиянием чувства внутреннего интереса к происходящему, не располагая какой-либо конкретной информацией.
Также торговцы заявили, что демонстрации проводились не местным населением, что ситуация стала серьезной из-за влияния сил, стремящихся нарушить мир в стране. После демонстрации торговцы некоторое время не выходили на рынок из-за страха.
На данный момент на рынке восстановлен порядок, все встало на свои места. Торговцы и покупатели спокойно занятысвоими делами. В целях предотвращения искусственного повышения цен была организована ярмарка товаров со скидкой.