Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) mehnat huquqlarining buzilishi, jumladan noqonuniy ishdan bo‘shatish holatlari bo‘yicha ko‘plab murojaatlar kelib tushadi. Bu murojaatlar o‘rganilib, qonun buzilish holatlari aniqlangan taqdirda tegishli davlat idoralariga Ombudsmanning asoslantirilgan xulosalari va so‘rov xatlari kiritilishi natijasida ko‘plab murojaatchilar ishga tiklangan.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (Ombudsmanga) ichki ishlar tizimida faoliyat yuritgan va noqonuniy ishdan bo‘shatilgan 3 nafar sobiq xodim tomonidan murojaat kelib tushgan va ular Ombudsman nazoratiga olinib, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligiga xulosa taqdim etilgan.
Natijada Ombudsman xulosalari inobatga olinib, hozirda har barcha murojaat mualliflari bor maxsus unvoni bilan IIV kadrlar safiga qo‘shilib, oradagi uzilish davrini xizmat muddatiga qo‘shgan holda xizmatga tiklandi va o‘z faoliyatini olib bormoqda.
Qayd etish lozimki, so‘nggi yillarda ichki ishlar tizimida tarkibiy va tashkiliy o‘zgarishlar amalga oshirilib, xodimlarning 85 foizi quyi tizimga o‘tkazildi. Bu jarayonda turli sabablarga ko‘ra xizmatdan bo‘shatilgan va hozirda xizmatni davom ettirish istagini bildirgan sobiq xodimlarni o‘z joyiga tiklash ham maʼlum bir vaqt talab etadi.
Mazkur holatni tizimdagi ijobiy o‘zgarish va davlat tomonidan olib borilayotgan inson huquqlari sohasidagi islohotlar mahsuli sifatida ko‘rish mumkin.

Омбудсман: трудовые права бывших сотрудников МВД восстановлены
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) поступает много жалоб на нарушения трудовых прав, в том числе на незаконные увольнения. При изучения данных обращений Уполномоченным в случае выявления нарушений, направляются заключения и письменные запросы в соответствующие государственные органы и в результате этого многие заявители были восстановлены в должности.
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) поступило обращение от трех бывших сотрудников МВД, которые заявили, что были незаконно уволены. Эти обращения были взяты под контроль Уполномоченного и соотвествующие заключения были направлены в МВД Республики Узбекистан.
В результате, с учетом заключений Омбудсмана, авторы трех обращений теперь зачислены в ряды сотрудников МВД со специальными званиями, прибавив интервал к сроку службы.
Следует отметить, что за последние годы в системе внутренних дел произошли структурно-организационные изменения, в подсистему переведено 85% сотрудников. При этом также потребуется некоторое время для восстановления бывших сотрудников, которые были освобождены от должности по разным причинам и теперь готовы продолжить свою службу.
Это можно рассматривать как результат позитивных изменений в системе и реформ в области прав человека, проводимых государством.