Joriy yilning 24 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsmanning) Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanov va “Yuksalish” umummilliy harakat Samarqand viloyat bo‘linmasi bosh mutaxassisi Dilnur Aʼzamovlar Samarqand shaxridagi 38-sonli manzil-koloniyasida bo‘lib, u yerda saqlanayotgan mahkumlarning sharoitlari bilan tanishdi.
Uchinchi mintaqaviy hudud 38-son manzil-koloniyasi erkak mahkumalarni saqlash uchun mo‘ljallangan. 24 mart holatiga koloniyada 390 nafar mahkum jazo muddatini o‘tamoqda. Mahkumlarning 359 nafari mehnatga layoqatli va 323 nafari ishga jalb etilgan. Mehnatga jalb etilgan mahkumlar g‘isht ishlab chiqarish va shisha butilkalarni yuvib tozalab berish bilan shug‘ullanishadi. Mahkumlarning o‘rtacha ish xaqqi bir oyda 960 ming so‘mni tashkil etadi.
Manzil-koloniya yashash sahnida mahkumlar uchun tibbiyot bo‘limi mavjud. Tibbiyot bo‘limida ambulator va statsionar sharoitda mahkumlarni davolashga mo‘ljallangan. O‘rganish davomida tibbiyot bo‘limda 8 nafar mahkum davolanayotgani va u yerda 23 turdagi birinchi yordam uchun mo‘ljallangan dori-darmonlar mavjud ekanligi aniqlandi.
Mahkumlarni madaniy dam olishlari uchun alohida 50 nafar shaxsga mo‘ljallangan dam olish xonasi mavjud bo‘lib, ushbu xona televizor bilan taʼminlangan. Shuningdek, koloniyada alohida kutubxona bor. Bugungi kunda kutubxonada 1350 ta kitob mavjud.
Мahkumlarga olib kelingan mahsulotlaridan taom tayyorlashlari uchun 1 ta katta oshxona mavjud bo‘lib, u o‘choq, gaz, elektr energiya bilan taʼminlangan. Lekin, ushbu oshxonadagi stollar ustidagi yopinchiqlar dasturxonlarini barchasi yaroqsiz holatda ekanligi uchun ularning barchasini yangilash bo‘yicha tavsiya berildi.
Mahkumlarning yuvinish xonalari yangidan qurilgan. Yuvinish xonalaridagi dush (leyka)lardan birini suvi ochib ko‘rilganda issiq suv kelmaganligi aniqlandi hamda ushbu holatni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Tashrif davomida uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari ham ko‘zdan kechirildi. Uzoq muddatli uchrashuv xonalari soni jami 3 ta bo‘lib, 390 nafar mahkumlar uchun xonalar soni kamlik qilishi maʼlum bo‘ldi. Bu esa ularning oila aʼzolari bilan uchrashishlarida navbatlar vujudga kelishiga sabab bo‘ladi. Shuningdek, qisqa muddatli urashuv uchun ajratilgan maxsus joylarni ham zamon talablari asosida taʼmirlash yuzasidan zaruriy tavsiyalar berildi.
Shuningdek, tashrif davomida, Mintaqaviy vakil ishtirokida muassasada saqlanayotgan 2 nafar mahkumning olgan intizomiy jazosini muddatidan oldin rag‘batlantirish tariqasida olib tashlash masalasi muhokama qilindi. Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining identifikatsiya ID-kartasi - O‘zbekiston Respublikasi hududida egasining shaxsini va O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini tasdiqlaydigan, ID-karta egasining shaxsiy biografik va biometrik maʼlumotlari kiritilgan elektron tashuvchi qurilmaga ega bo‘lgan hujjat  8 nafar mahkumlarga rasmiylashtirib berildi.
Tashrif davomida koloniyada jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar bilan jamoaviy va yakkama-yakka  uchrashuvlar o‘tkazildi.

Какие недостатки были выявлены в колонии № 38 в Самарканде?
24 марта Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) в Самаркандской области Диёр Хусанов и главный специалист Самаркандского областного отделения национального движения “Юксалиш” Дильнур Азамов посетили колонию № 38 в городе Самарканд.
Третья районная колония №38, предназначена для содержания заключенных мужского пола. По состоянию на 24 марта в колонии отбывают наказание 390 осужденных. Из осужденных 359 являютя трудоспособными и из них 323 привлечены к труду. Осужденные, привлеченные к производству, занимаются изготовлением кирпича, мытьем и чисткой стеклянных бутылок. Средняя заработная плата осужденных составляет 960 тысяч сумов в месяц.
В жилой части колонии находится лечебное отделение для заключенных. Предназначен для лечения заключенных в амбулаторных и стационарных условиях лечебного отделения. В ходе мониторинга было установлено, что в медицинском отделении проходят лечение 8 заключенных и в наличии имеется 23 вида медикаментов первой помощи.
Имеется отдельная комната отдыха на 50 заключенных для культурного отдыха, которая оборудована телевизором. В колонии также есть отдельная библиотека. Сегодня библиотека насчитывает 1350 книг.
Имеется 1 большая кухня для приготовления пищи осужденными, которая оборудована печью, газом и электричеством. Тем не менее, было рекомендовано обновить все скатерти на столах в этой кухне, так как все они пришли в негодность.
Ванные комнаты заключенных были перестроены. При осмотре одной из душевых в санузлах было обнаружено отсутствие горячей воды, и даны указания по устранению этой ситуации.
Во время визита также были осмотрены помещения, предназначенные для краткосрочных и длительных встреч с членами семей заключенных. Общее количество помещений для длительных встреч составило 3, следовательно этого количества мало на 390 осужденных. Это приводит к образованию очередей, на встречи с членами семьи. Также даны необходимые рекомендации по ремонту специальных помещений для кратковременных встреч в соответствии с современными требованиями.
Наряду с этим, в ходе визита в присутствии регионального представителя обсуждался вопрос о дострочном снятии дисциплинарного взыскания, полученного 2-мя осужденными в учреждении в качестве поощрения. Кроме того, ID-карта идентификации гражданина Республики Узбекистан - документ, удостоверяющий личность владельца и гражданство Республики Узбекистан на территории Республики Узбекистан, с электронным переносным устройством, содержащим личные биографические и биометрические данные владельца ID-карты, были выданы 8 заключенным.
В ходе визита были проведены коллективные и индивидуальные встречи с осужденными, отбывающими наказание в колонии.