Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmanning xalqaro pozitsiyasini mustahkamlash masalasi muhokama qilindi
2022 yilning 16 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy bo‘linmasi rahbari Rishard Komenda bilan uchrashdi.
Xabaringiz bor, 2021 yilda Milliy inson huquqlarini himoya qilish muassasalarining Global alyansi tomonidan Ombudsman instituti “B” maqomga ko‘tarilgan edi. Uchrashuvda Vakil institutini yuqori “A” maqomga erishishi bo‘yicha o‘zaro fikr almashildi. Shuningdek, O‘zbekistonda inson qadrini yuksaltirish tamoyili asosida olib borilayotgan islohotlar eʼtirof etildi.
O‘zaro suhbat davomida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili institutining fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorligini yana-da kengaytirish, jamoatchilik nazoratini amalga oshirish, jumladan, nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini taʼminlashda ular bilan samarali hamkorlik qilish masalalari muhokama etildi.
Muloqot davomida yangi tahrirdagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) to‘g‘risida"gi qonun loyihasi haqida maʼlumot berildi va kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlari belgilab olindi.

Обсужден вопрос усиления международной позиции Омбудсмана
16 марта 2022 года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с главой Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии Ришардом Коменда.
Как вам известно, в 2021 году институту Омбудсмана был присвоен статус «В» Глобальным альянсом национальных правозащитных учреждений. В ходе встречи стороны обменялись мнениями о достижении Институтом Уполномоченного высшего статуса «А». Также получили признание реформы, проводимые в Узбекистане на принципе повышения человеческого достоинства.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения сотрудничества института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека и институтов гражданского общества, осуществления общественного контроля, в том числе эффективного взаимодействия с ними в обеспечении прав лиц с ограниченными возможностями.
В ходе встречи была представлена информация о новой редакции законопроекта «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)» и определены направления дальнейшего сотрудничества.