Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmanning xalqaro pozitsiyasini mustahkamlash masalasi muhokama qilindi
2022 yilning 16 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy bo‘linmasi rahbari Rishard Komenda bilan uchrashdi.
Xabaringiz bor, 2021 yilda Milliy inson huquqlarini himoya qilish muassasalarining Global alyansi tomonidan Ombudsman instituti “B” maqomga ko‘tarilgan edi. Uchrashuvda Vakil institutini yuqori “A” maqomga erishishi bo‘yicha o‘zaro fikr almashildi. Shuningdek, O‘zbekistonda inson qadrini yuksaltirish tamoyili asosida olib borilayotgan islohotlar eʼtirof etildi.
O‘zaro suhbat davomida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili institutining fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorligini yana-da kengaytirish, jamoatchilik nazoratini amalga oshirish, jumladan, nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini taʼminlashda ular bilan samarali hamkorlik qilish masalalari muhokama etildi.
Muloqot davomida yangi tahrirdagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) to‘g‘risida"gi qonun loyihasi haqida maʼlumot berildi va kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlari belgilab olindi.

The issue of strengthening the international position of the Ombudsman was discussed
On March 16, 2022, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova met with the head of the Office of the UN High Commissioner for Human Rights in Central Asia, Richard Komenda.
As you know, in 2021, the Ombudsman institution was awarded “B” status by the Global Alliance of National Human Rights Institutions. During the meeting, the parties exchanged views on the achievement by the Institute of the Authorized Person of the highest status "A". The reforms carried out in Uzbekistan on the principle of enhancing human dignity have also received recognition.
During the conversation, the parties discussed issues of further expansion of cooperation between the institution of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights and civil society institutions, the implementation of public control, including effective interaction with them in ensuring the rights of persons with disabilities.
During the meeting, information was provided on the new version of the draft law “On the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)” and areas for further cooperation were identified.