2022 yilning 11 mart kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) va jamoatchilik guruhi tomonidan milliy preventiv mexanizm doirasida qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish maqsadida Samarqand viloyatidagi 7-son tergov hibsxonasiga monitoring tashrifi amalga oshirildi.
Аniqlanishicha, ushbu muassasada jami 453 nafar mahbus saqlanib, ularning 15 nafarini ayollar tashkil etadi. Hibsxonada ayollar saqlanadigan kameralar alohida ajratilgan bo‘lib, ular ayol xodimlar tomonidan qo‘riqlanadi.
Monitoring tashrifida tergov hibsxonasidagi mahbuslarning yashash tarzi, ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam olish sharoitlari va sanitariya-gigiyena talablariga rioya etish holati o‘rganildi.
Dastlab, muassasada mahbuslarning oila aʼzolari bilan qisqa va uzoq muddatli uchrashuv, telefon so‘zlashuv uchun mo‘ljallangan xonalar ko‘zdan kechirildi.
Monitoring doirasida o‘tkazilgan jamoaviy uchrashuvlardan so‘ng bir qancha mahbuslar iltimosiga ko‘ra, ular Ombudsman tomonidan shaxsan qabul qilindi. yakkama-yakka tartibda o‘tkazilgan qabullarda qamoq ehtiyot chorasini o‘zgartirish, sudda Ombudsman xodimlari ishtirokini taʼminlash hamda mahbus va mahkumlarning oila aʼzolariga moddiy yordam ko‘rsatish va boshqa masalalar bo‘yicha yordam so‘raldi.
Tergov harakatlarini o‘tkazish uchun mo‘ljallangan xonalarni ko‘zdan kechirish jarayonida, bu toifadagi xonalar videokuzatuv vositalari bilan jihozlangani va advokatlar istalgan vaqtda advokatlik so‘rovnomasi bilan tergov jarayonlarida tasvirga olingan videomateriallarni talab qilib olishi mumkinligi aytildi.
Monitoring o‘rganishlari davomida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Ombudsman tomonidan tavsiyalar berildi.

Под руководством Омбудсмана проведен мониторинговый визит в следственный изолятор №7 города Самарканд
11 марта 2022 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) и общественная группа в рамках национального превентивного механизма осуществили мониторинговый визит в следственный изолятор №7 в  Самаркандской области для выявления и предотвращения случаев пыток.
Всего в учреждении содержится 453 заключенных, 15 из которых женщины. В тюрьме есть отдельные камеры, где содержатся женщины, которые охраняются женским персоналом.
В ходе мониторингового визита изучались условия жизни, питания, работы, оказание медицинской помощи задержанным и соблюдение санитарно-гигиенических требований в учреждении.
Первоначально в учреждении были осмотрены помещения, предназначенные для краткосрочных и длительных встреч с членами семей заключенных, телефонных переговоров.
После коллективных встреч в рамках мониторинга по просьбе ряда задержанных Омбудсман провел индивидуальные встречи с этими задержанными. В ходе очных приемов запрашивалась помощь в изменении меры пресечения, обеспечении участия аппарата Уполномоченного в суде, оказании материальной помощи семьям заключенных и осужденных, в том числе по другим вопросам.
При осмотре помещений, предназначенных для проведения следствия, было установлено, что помещения данной категории оборудованы видеонаблюдением и что адвокаты могут в любой момент запросить видеоматериалы следствия по адвокатскому запросу.
Омбудсман дал соответствующие рекомендации по устранению недостатков, выявленных в ходе мониторинговых исследований.