Ombudsmanning Buxorodagi mintaqaviy vakili 4-son tergov hibsxonasida saqlanayotganlar murojaatlarini o‘rgandi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Buxoro viloyatidagi mintaqaviy vakili mahbuslarning murojaatlarini o‘rganish maqsadida hududdagi 4-son tergov hibsxonasiga tashrif amalga oshirdi.
Dastlab murojaat mualliflari bilan holi tarzda suhbatlashildi. Ulardan biri Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi bilan ayblanib, ehtiyot chorasi sifatida qamoqqa olinib, 4-son tergov hibsxonasida 2022 yil yanvar oyining 21 kunidan buyon saqlanayotganini maʼlum qildi. Uning qayd etishicha, yurak kasalligidan uzoq yillardan buyon davolanib kelgan. Qamoqqa olingandan keyin sog‘ligi yomonlashib, RSHTYOIM Buxoro filialining kardio reanimatsiya (jonlantirish) bo‘limida davolangan. So‘ngra yana hibsxonasiga yuborilgan va hibsxonaning tibbiy bo‘limida davolanmoqda. Murojaatchi hibsxona tibbiy bo‘limida unga zarur ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam berish imkoniyati to‘liq bo‘lmaganligi sababli, ahvoli yaxshilanmayotganligini va shifokorlar ham uning sog‘ligidan xavotirda ekanligini bildirdi. Mahbus mintaqaviy vakildan unga nisbatan qo‘llanilgan ehtiyot chorasini yengilrog‘iga almashtirishda va malakali tibbiy yordam olib, ixtisoslashtirilgan kasalxonada davolanishida amaliy yordam so‘radi.
Mintaqaviy vakil Abira Huseynova murojaatchiga nisbatan sud-tibbiy ekspertizasini tayinlashni so‘rab murojaat qildi. Ekspertiza natijasiga ko‘ra, murojaatchining vajlari ko‘rib chiqiladi.

Региональный представитель Омбудсмана в Бухаре изучила обращения содержащихся в следственном изоляторе № 4
Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в Бухарской области Абира Хусейнова с целью изучения обращений заключенных совершила визит в территориальный следственный изолятор № 4.
Изначально с авторами обращения беседовали в индивидуальной форме. Один из них был обвинен по части 5 статьи 273 УК РУз и заключен под стражу в качестве меры пресечения и он содержится в следственном изоляторе № 4 с 21 января 2022 года.
Он отметил, что его лечили от болезней сердца в течение многих лет. После заключения его здоровье ухудшилось, и он проходил лечение в отделении кардиореанимации бухарского отделения РНЦЭМП. Затем его снова отправляют в тюрьму и лечат в медицинском отделении тюрьмы. Заявитель заявил, что его состояние не улучшается из-за неполной возможности оказания ему необходимой специализированной медицинской помощи в медицинском отделении тюрьмы, и врачи также обеспокоены его здоровьем. Заключенный обратился к региональному представителю за практической помощью в замене примененной к нему меры пресечения на более мягкую и в получении квалифицированной медицинской помощи и лечении в специализированной больнице.
Региональный представитель Абира Хусейнова обратилась в соответствующие органы с просьбой назначить по отношению к заключенному судебно-медицинскую экспертизу. По результатам экспертизы будут рассмотрены доводы заявителя.
Наряду с этим, в ходе приема от заключенных поступали обращения по вопросам участия регионального представителя в заседаниях апелляционного суда в качестве наблюдателя, оказания практической помощи в обеспечении присутствия адвокатов в судах и по другим вопросам, которые были взяты на контроль региональным представителем.