Inson huquqlari va qonuniy manfaatlarini taʼminlash mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning oliy qadriyati va muhim mezonidir
2022 yilning 23 fevral kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakili va Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi bilan hamkorlikda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) institutining 27 yilligi munosabati bilan “Inson huquqlari va qonuniy manfaatlarini taʼminlash mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning oliy qadriyati va muhim mezonidir” mavzusida xalqaro konferensiya tashkil etildi.
Ushbu xalqaro tadbirni tashkil etishdan maqsad yoshlarni, nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy muhofaza qilish va ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini samarali monitoring qilish, Ombudsmanning jamoatchilik vakillari bilan birgalikda tergov izolyatori va jazoni o‘tash muassasalariga “monitoring tashriflari”Ni amalga oshirish tizimini hamda qonun ijodkorligi faoliyatini takomillashtirishning dolzarb masalalarini muhokama qilish va bu boradagi milliy va xorijiy tajribalarni o‘rganish yuzasidan tadbir ishtirokchilariga maʼlumotlarni yetkazish hisoblanadi.
Konferensiyada Oliy Majlis Senati aʼzolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Konstitutsiyaviy sud, Oliy sud, Bosh prokuratura, Tashqi ishlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi hamda qator davlat tashkilotlari vakillari, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzuridagi komissiya aʼzolari, BMTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakili, UNISEFning O‘zbekistondagi vakili, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy bo‘linmasi, BMTning giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi hamda Rossiya, Serbiya, Vengriya, Turkiya, Tailand, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston davlatlari Ombudsmanlari shuningdek, fuqarolik jamiyati institutlari va OAV vakillari ishtirok etishdi.
Qayd etish lozimki, 1995 yil 23 fevral kuni MDH davlatlari orasidan O‘zbekistonda birinchilardan bo‘lib Ombudsman instituti joriy etilgan. O‘tgan davr mobaynida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) ko‘plab fuqarolarning jumladan harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning huquq va erkinliklarini himoya qilishda o‘zining munosib o‘rniga ega bo‘ldi. Bir qancha xorijiy mamlakatlarning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar bilan o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida memorandumlar imzolandi, Xalqaro Ombudsman instituti, Yevropa Ombudsman instituti hamda Osiyo Ombudsmanlar Assotsiatsiyasi kabi xalqaro tashkilotlarning to‘la qonli aʼzosi bo‘ldi.
Shuningdek, jahondagi Ombudsman institutlari salohiyatini baholash bo‘yicha faoliyat yurituvchi Milliy inson huquqlarini himoya qilish muassasalarining Global alyansi tomonidan Ombudsman instituti “B” maqomga ko‘tarilib o‘zining o‘zining xalqaro pozitsiyasini mustahkamlab olgan.
Xalqaro tadbirda so‘zga chiqqanlar mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lash, har kimning huquq va erkinliklari, qonuniy manfaatlarini taʼminlash mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning ustuvor yo‘nalishiga aylanganini alohida qayd etdi. Xususan, Harakatlar strategiyasi doirasida bu borada samarali islohotlar amalga oshirildi. Jumladan, aholi murojaatlari bilan ishlash jarayoniga yangi mexanizmlarning tatbiq etilishi orqali qonun ustuvorligini taʼminlash, aholini qiynab kelgan muammolarni hal etish, qiynoqlarning oldini olish, ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash, so‘z erkinligini mustahkamlash kabi qator yo‘nalishlarda salmoqli natijalarga erishildi.
Xususan, o‘tgan davr mobaynida Ombudsman vakolatlari ham kengayib, unga O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy sudi ko‘rib chiqishi uchun qonunga muvofiq masalalar kiritish, fuqarolar manfaatlarini ko‘zlab arizalar va daʼvolar bilan sudlarga davlat boji to‘lamasdan murojaat etish, inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi qonun hujjatlarining aniqlangan buzilishlarini, ularga imkon beruvchi sabablar va shart-sharoitlarni bartaraf etish to‘g‘risida davlat organlari va boshqa tashkilotlar rahbarlariga belgilangan muddatlarda ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan taqdimnomalar kiritish, qonunchilik tashabbusi huquqi va boshqa huquqlar berildi.
Qolaversa, 2019 yilda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzurida qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha Milliy preventiv mexanizm instituti joriy etildi va tegishli qonun hujjatlari bilan mustahkamlandi. Unga muvofiq Vakil qamoqda saqlash joylariga muntazam kirib turish orqali qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llashning oldini olish bo‘yicha choralar ko‘rishi belgilab berildi. Shu kunga qadar Ombudsman hamda jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 333 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirilgan.
Xalqaro konferensiya o‘z ishini seksiyalarga bo‘lingan holda olib bordi. Unda maqsad yoshlarni, nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy muhofaza qilish va ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini samarali monitoring qilish, Ombudsmanning jamoatchilik vakillari bilan birgalikda tergov izolyatori va jazoni o‘tash muassasalariga “monitoring tashriflari”Ni amalga oshirish  mavzulariga oid maʼruzalar tinglandi va muhokama etildi.
Xalqaro konferensiya yakunlariga ko‘ra, mahalliy va xalqaro ekspertlar tomonidan Ombudsman faoliyatini tartibga soluvchi qonun loyihasini xalqaro huquqning inson huquqlari sohasidagi umumeʼtirof etilgan prinsiplari va normalariga muvofiqlashtirishga va ularni muvaffaqiyatli amalga oshirishga qaratilgan taklif va tavsiyalar bildirildi.

Обеспечение прав и свобод человека как высшая ценность и важный критерий осуществляемых в стране реформ
23 февраля 2022 года Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии и Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистанев связи с 27-летием института уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) организована международная конференция на тему “Обеспечение прав и свобод человека как высшая ценность и важный критерий осуществляемых в стране реформ”.
Целью организации данного международного мероприятия является обеспечение эффективной социальной защиты и мониторинга социально-экономического положения молодежи, лиц с инвалидностью, обсуждение совместно с представителями общественности актуальных вопросов совершенствования законотворческой деятельностиОмбудсмана и системы осуществления “мониторинговых визитов”в следственные изоляторы и пенитенциарные учрежденияи доведение до участников мероприятия информации по изучению национального и зарубежного опыта в этой сфере.
В конференции приняли участие члены Сената и Законодательной палаты, представители Конституционного суда, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Министерства иностранных дел, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, Национального центра по правам человека и представители ряда государственных органов,Члены Комиссии при Уполномоченном ОлийМажлиса по правам человека (Омбудсмане),Представитель ПРООН в Узбекистане, Представитель ЮНИСЕФ в Узбекистане, Региональное отделение УВКБ ООН в Центральной Азии, Управление ООН по наркотикам и преступностии также Омбудсмены России, Сербии, Венгрии, Турции, Таиланда., Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, а также представители институтов гражданского общества и СМИ.
Следует отметить, что 23 февраля 1995 года Узбекистан одной из первых стран СНГ ввел институт омбудсмана. За истекший период Уполномоченный ОлийМажлиса по правам человека (Омбудсман) сыграл достойную роль в защите прав и свобод многих граждан, в том числе содержащихся в местах лишения свободы. Были подписаны меморандумы о сотрудничестве с национальными правозащитными учреждениями ряда зарубежных стран, и Омбудсман стал полноправным членом международных организаций, таких как Международный институт омбудсменов, Европейский институт омбудсмана и Азиатская ассоциация омбудсменов.
Институту омбудсмана также был присвоен статус «В» Глобальным альянсом национальных правозащитных учреждений, деятельность которого направлено на оценкупотенциала институтов омбудсменов во всем мире.
Выступившие на международном мероприятии особо отметили, что уважение человеческого достоинства, обеспечение прав и свобод, законных интересов каждого человека стали приоритетным направлением осуществляемых в нашей стране реформ. В частности, в рамках Стратегии действий были реализованы эффективные реформы. В частности, за счет внедрения в процесс новых механизмов работы с жалобами достигнуты значительные результаты по ряду направлений, таких как обеспечение законности, решение особо волнующих населениепроблем, предотвращение пыток, обеспечение открытости и прозрачности, укрепление свободы слова.
Стоит отметить, что за прошедший период расширены полномочия Уполномоченного по правам человека,в частностибыло предоставлено право вносить в соответствии с законом вопросы на рассмотрение Конституционного суда Республики Узбекистан, обращаться в суды с заявлениями и исками в интересах граждан без уплаты государственной пошлины, также предоставлено правовносить предложения руководителям государственных органов и иных организаций об устранении выявленных нарушений законодательства в области прав и свобод человека, причин и условий, допускающих их и право законодательной инициативы и другие права.
Кроме того, в 2019 году был введен и усилен соответствующим законодательством Национальный превентивный механизм по предупреждению пыток при Уполномоченном ОлийМажлиса по правам человека (Омбудсмане). Согласно ему, Уполномоченный будет принимать меры по предотвращению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания путем регулярных посещений мест лишения свободы. На сегодняшний день Омбудсман и общественные группы провели 333 мониторинговых посещения мест лишения свободы.
Работа международной конференции была разделена на секции.Участники заслушали и обсудили докладыоб эффективной социальной защите имониторинге социально-экономического положения молодежи, лиц с инвалидностью,системе осуществления “мониторинговых визитов”Уполномоченного по правам человека с представителями институтов гражданского общества в следственные изоляторы и пенитенциарные учреждения.
По итогам международной конференции местные и международные эксперты выступили с предложениями и рекомендациями, направленными на приведение законопроекта, регулирующего деятельность Омбудсмена, в соответствие с общепризнанными принципами и нормами международного права в области прав человека и на успешную реализациюэтих норм в нашей стране.