Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) Surxondaryo viloyati, Oltinsoy tumani, Navro‘z MFYda yashovchi 25 yoshli fuqarodan murojaat kelib tushdi.
Ota-onasidan erta mahrum bo‘lgan va hozirda akasi qaramog‘ida yashayotgan fuqaro 2021 yilning 3 mayida Oltinsoy tuman Aholi bandligiga ko‘maklashish markazi yo‘llanmasi asosida 3 oylik qisqa muddatli tikuvchilik kursini tamomlagan. Murojaat muallifining maʼlum qilishichaG.Sh.ning chin yetimligi va sharoiti og‘irligi hisobga olinmasdan 3 oydan beri stipendiya va tikuv mashinasi berilmagan.
Ushbu murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, Surxondaryo viloyati bandlik bosh boshqarmasiga yuborilgan. Lekin murojaat ushbu boshqarma tomonidan atroflicha o‘rganilmagan, xususan, murojaatda ko‘rsatilgan masalalar Oltinsoy tumani Aholi bandligiga ko‘maklashish markazi yaʼni, qarorlari, harakatlari (harakatsizligi) ustidan shikoyat qilinayotgan tashkilot va uning mansabdor shaxslari tomonidan ko‘rib chiqilgan. Shuningdek, javob xati yuzaki va umumiy maʼnoda yozilgan unda muammoni hal etish choralari ko‘rilmagan va qachon hal etilishi va boshqa masalalar ochiq qolgan.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda Ombudsman tomonidan Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga taqdimnoma kiritildi.

On May 3, 2021 the citizen, who lost his parents early and now lives with his brother, took a 3-month short-term sewing course based on a referral from the employment promotion center of Altynsay district. According to the applicant, the stipend and sewing machine have not been given for 3 months, despite the fact that he is an orphan and the severity of his situation.
The appeal was taken under the control of The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights and sent to the Main Department of Employment of Surkhandarya region. However, the appeal was not thoroughly studied by this department, in particular, the issues indicated in the appeal were considered by the Altynsay District Employment Promotion Center, that is, the organization and its officials, whose decisions, actions (inaction) are appealed in the same appeal. In addition, the response letter was written superficially and in general terms with no data on the actions taken to solve the problem and when it would be solved, and other questions remained open.
In view of the above, the Ombudsman made a submission to the Ministry of Employment and Labour Relations.