Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) Surxondaryo viloyati, Oltinsoy tumani, Navro‘z MFYda yashovchi 25 yoshli fuqarodan murojaat kelib tushdi.
Ota-onasidan erta mahrum bo‘lgan va hozirda akasi qaramog‘ida yashayotgan fuqaro 2021 yilning 3 mayida Oltinsoy tuman Aholi bandligiga ko‘maklashish markazi yo‘llanmasi asosida 3 oylik qisqa muddatli tikuvchilik kursini tamomlagan. Murojaat muallifining maʼlum qilishichaG.Sh.ning chin yetimligi va sharoiti og‘irligi hisobga olinmasdan 3 oydan beri stipendiya va tikuv mashinasi berilmagan.
Ushbu murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, Surxondaryo viloyati bandlik bosh boshqarmasiga yuborilgan. Lekin murojaat ushbu boshqarma tomonidan atroflicha o‘rganilmagan, xususan, murojaatda ko‘rsatilgan masalalar Oltinsoy tumani Aholi bandligiga ko‘maklashish markazi yaʼni, qarorlari, harakatlari (harakatsizligi) ustidan shikoyat qilinayotgan tashkilot va uning mansabdor shaxslari tomonidan ko‘rib chiqilgan. Shuningdek, javob xati yuzaki va umumiy maʼnoda yozilgan unda muammoni hal etish choralari ko‘rilmagan va qachon hal etilishi va boshqa masalalar ochiq qolgan.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda Ombudsman tomonidan Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga taqdimnoma kiritildi.

3 мая 2021 года гражданин, рано потерявший родителей и проживающий сейчас с братом, прошел 3-х месячный краткосрочный курс шитья на основании направления Центра помощи трудоустройству Алтынсайского района. По словам заявителя, стипендия и швейная машинка не выдаются в течение 3 месяцев, несмотря на то что он является сиротой и тяжести его положения.
Обращение взято на контроль Уполномоченного по правам человека и отправлено в Главное управление занятости населения Сурхандарьинской области. Однако обращение не было досконально изучено данным управлением, в частности, указанные в обращении вопросы были рассмотрены Алтынсайским районным центром содействия занятости населения, то есть организацией и ее должностными лицами, решения, действия (бездействие) которой обжалуются в этом же обращении. Кроме того, ответное письмо было написано поверхностно и в общих чертах в котором не было никаких данных о предпринятых действиях для решения проблемы, и когда она будет решена, и другие вопросы остались открытыми.
С учетом вышеизложенного Омбудсманом было внесено представление в Министерство занятости и трудовых отношений.