Inson huquq va erkinliklarini taʼminlash – O‘zbekistondagi islohotlarning poydevori
Joriy yilning 16 aprel kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi va I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining Toshkent shahridagi filiali bilan hamkorlikda talabalari uchun “Inson huquq va erkinliklarini taʼminlash – O‘zbekistondagi islohotlarning poydevori” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi direktori, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Ombudsman Kotibiyati mutaxassislari, NNT vakillari, professor-o‘qituvchilar, talabalar va OAV ishtirok etishdi.
Tadbirda Davlat rahbarining “Inson manfaati har narsadan ulug‘” degan ezgu g‘oyalari asosida Harakatlar strategiyasi doirasida mamlakatimizda inson huquqlarini kafolatlash borasida amalga oshirilgan islohotlar, Ombudsman vakolatlarining kengayishi va murojaatlar bilan ishlash mexanizmlari, jumladan, qiynoqlarga qarshi kurashish borasidagi islohotlar haqida so‘z bordi.
So‘ngi yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev tashabbusi bilan xalqimiz farovonligi yo‘lida keng ko‘lamli islohotlar olib borilmoqda. Bu islohotlar natijasida milliy davlatchiligimiz poydevori mustahkamlanib, har bir fuqaro va oila farovonligi, qonun ustuvorligi, inson huquq va erkinliklari hamda manfaatlari taʼminlandi.
Bugungi kunda mamlakatimizda xalq bilan muloqot qilish davlat va jamiyat faoliyatining ustuvor mezoni etib belgilangan. Fuqarolarga davlat idoralariga murojaat qilish borasida katta qulayliklar yaratilgan. Prezidentning Xalq qabulxonalari ishga tushdi, har bir tashkilot fuqarolarni qabul qilish va ularga quloq solishni o‘rgandi.
Davra suhbatida Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi direktori Akmal Saidov O‘zbekistonning inson uquqlarini taʼminlash borasidagi siyosati xalqaro hamjamiyat tomonidan eʼtirof etilayotgani, shuningdek O‘zbekistonning BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga aʼzo bo‘lgani ham tarixiy voqea sifatida baholanishini qayd etdi.
Shuningdek tadbirda mamlakatimizda bolalar mehnati to‘liq bartaraf etilib, Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari – Bola huquqlari bo‘yicha vakil faoliyati yo‘lga qo‘yilgani va uning ahamiyati haqida so‘z bordi.
Tadbirda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova so‘nggi yillarda insonning huquq va erkinliklarini har tamonlama taʼminlash borasida amalga oshirilgan ishlarga to‘xtalib o‘tdi. Jumladan, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida o‘tgan yili qabul qilingan 70 dan ortiq qonunlarda ham inson huquqlari ustuvorlik qilishi qayd etildi.
Taʼkidlanishicha, O‘zbekiston fuqarolari qayerda bo‘lmasin, ularning konstitutsiyaviy huquqlari ishonchli himoya qilish maqsadida “Mehr-3” operatsiyasi doirasida Suriyadan 98 nafar fuqaro, asosan ayollar va bolalar Vatanimizga olib kelingan.
2020 yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmonlari bilan 512 nafar fuqaro afv etilgan. Ularning 316 nafari jazoni ijro etish muassasalaridan ozod etilgan, 196 nafarining jazo muddati qisqartirilgan. Ular tomonidan bilib-bilmay qilingan xatolari kechirilib, sog‘lom hayotga qaytish imkoniyati yaratilgan.
Ombudsman o‘z so‘zida Harakatlar strategiyasi qabul qilinganidan buyon, yilma-yil inson huquqlari va manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha juda katta yutuqlarga erishilganiga urg‘u berdi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 46-sessiyasidagi nutqida Qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha milliy preventiv mexanizm doirasida odamning qadr-qimmatini yerga uradigan, insoniylikka zid bo‘lgan qiynoqlarning har qanday ko‘rinishiga bundan buyon ham mutlaqo yo‘l qo‘yilmasligini taʼkidlaganliklari, mazkur vazifa Davlat rahbarining Parlamentga yo‘llagan murojaatnomasida hamda 2021 yilgi “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” Davlat dasturida ham aks etganiga eʼtibor qaratdi.
Ombudsman faoliyatining huquqiy asoslari mustahkamlanib, Vakil vakolatlari kengaytirildi, Ombudsman huzurida qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha Milliy preventiv mexanizm yo‘lga qo‘yilib, bu orqali jazoni ijro etish muassasalarida, tergov hibsxonalari va boshqa yopiq muassasalarda inson huquqlarining taʼminlanishi bo‘yicha jamoatchilik nazorati o‘rnatildi.
Qayd etish lozimki, Milliy preventiv mexanizm nafaqat qiynoqlarga qarshi kurashish samaradorligining kafolati, balki xalqaro maydonda mamlakatimiz nufuzining yuksalishiga ham xizmat qiluvchi omildir.
Ombudsman so‘zlariga ko‘ra, Joriy yilning birinchi choragi davomida Milliy preventiv mexanizm doirasida faoliyat ko‘rsatuvchi jamoatchilik vakillaridan iborat ekspertlar guruhi tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 25 ga yaqin monitoring tashrifi amalga oshirildi. O‘rganishlar davomida ming nafardan ortiq mahkum bilan jamoaviy uchrashuvlar hamda 217 nafar mahkum bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazilgan. Alohida qayd etish joizki, ushbu davr mobaynida Ombudsman nomiga mahkum va mahbuslar va ularning yaqin oila aʼzolari tomonidan 57 ta shikoyat kelib tushgan. Albatta, ushbu murojaat egalari bilan monitoring tashriflari davomida uchrashishib, muammosi qay darajada hal etilgani ham o‘rganiladi.
Davra suhbati savol-javoblarga boy tarzda, erkin muloqot shaklida o‘tkazildi. Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili talabalar tomonidan berilgan savollarga batafsil javob berdi. Ushbu tadbir orqali ishtirokchilar Ombudsmanning vakolatlari va unga kelib tushayotgan murojaatlar, inson huquqlarining kafolatlanishi borasidagi xalqaro va milliy tajriba haqida ko‘plab maʼlumotlarga ega bo‘lishdi va yana shu kabi uchrashuvlarni doimiy ravishda o‘tkazish taklifini bildirishdi.

Обеспечение прав и свобод человека - основа реформ в Узбекистане
16 апреля т.г. Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) совместно с Национальным центром по правам человека и Ташкентским филиалом Российского государственного университета нефти и газа им. И.М. Губкина организовал для студентов круглый стол на тему «Обеспечение прав и свобод человека - основа реформ в Узбекистане».
В мероприятии приняли участие Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, эксперты Секретариата Уполномоченного по правам человека, представители общественных организаций, учителя, студенты и СМИ.
В центре внимания мероприятия - реформы, реализуемые в рамках Стратегии действий по обеспечению прав человека в стране, расширение полномочий Омбудсмена и механизмы рассмотрения обращений, в том числе борьба с пытками.
В последние годы по инициативе президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева проводятся масштабные реформы на благо нашего народа. В результате этих реформ были укреплены основы нашей национальной государственности, обеспечены благополучие каждого гражданина и семьи, верховенство закона, права и свободы и интересы человека.
Сегодня в нашей стране общение с народом определено как приоритетный критерий государственной и общественной деятельности. Созданы большие удобства для обращения граждан в государственные органы. Были запущены Народные приемы при президенте, и каждая организация научилась принимать и слушать граждан.
В ходе круглого стола директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов отметил, что политика Узбекистана в области прав человека признана международным сообществом, а членство Узбекистана в Совете ООН по правам человека является историческим событием.
Мероприятие также было посвящено искоренению детского труда в стране, назначению заместителя Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) - Уполномоченного по правам ребенка и его значению.
Выступая на мероприятии, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова рассказала о проделанной за последние годы работе по обеспечению полноценной защиты прав и свобод человека. В частности, было отмечено, что права человека имеют приоритет в более чем 70 законах, принятых в прошлом году в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы.
Было отмечено, что 98 граждан Сирии, в основном женщины и дети, были доставлены в нашу страну в рамках операции «Мехр-3» с целью надежной защиты конституционных прав граждан Узбекистана, где бы они ни находились.
В 2020 году соответствующими указами Президента Республики Узбекистан помиловано 512 граждан. 316 из них были освобождены из пенитенциарных учреждений, приговоры 196 из них были смягчены. Их непреднамеренные ошибки прощаются, и у них появляется возможность вернуться к здоровой жизни.
В своем выступлении Омбудсмен отметила, что с момента принятия Стратегии действий год за годом был достигнут большой прогресс в защите прав и интересов человека. Также в своем выступлении на 46-й сессии Совета ООН по правам человека Президент Республики Узбекистан подчеркнул, что в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток любые формы пыток, унижающие человеческое достоинство и являющиеся бесчеловечными. больше не будет допускаться, он отметил, что эта задача отражена в Послании Президента парламенту и Государственной программе на 2021 год «Год поддержки молодежи и общественного здоровья».
Правовая база деятельности Омбудсмена была усилена, полномочия Омбудсмена были расширены и при Омбудсмене был создан Национальный превентивный механизм по предупреждению пыток, устанавливающий общественный надзор за соблюдением прав человека в пенитенциарных учреждениях, местах содержания под стражей и других закрытых учреждениях .
Следует отметить, что национальный превентивный механизм - это не только гарантия эффективности борьбы с пытками, но и фактор, который служит повышению имиджа нашей страны на международной арене.
По словам Омбудсмена, в течение первого квартала этого года группа экспертов, состоящая из представителей общественности, работающих в рамках Национального превентивного механизма, провела около 25 мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченными возможностями. В ходе исследования были проведены групповые встречи с более чем тысячей заключенных и индивидуальные интервью с 217 заключенными. Следует отметить, что за этот период Уполномоченный по правам человека получил 57 жалоб от осужденных и заключенных и их близких родственников. Конечно, эти заявители будут навещаться во время мониторинговых визитов, чтобы выяснить, в какой степени проблема решена.
Круглый стол был насыщен вопросами и ответами в форме свободного общения. Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека подробно ответила на вопросы студентов. Благодаря этому круглому столу участники узнали много нового о полномочиях Омбудсмена и обращениях, которые она получает, о международном и национальном опыте в области обеспечения прав человека, и предложили проводить подобные встречи на регулярной основе.