Joriy yilning 14 oktyabr kuni Markaz tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari — Bola huquqlari bo‘yicha vakil bilan ham ana shunday Memorandumni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimiz aholisining 40 foizidan ortig‘ini 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar tashkil etadi, – dedi Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari – Bola huquqlari bo‘yicha vakil Aliya Yunusova. – O‘zbekiston inson huquqlari sohasidagi 70 dan ortiq xalqaro shartnomaga aʼzo bo‘lgan, mamlakatimizda bola huquqlarini taʼminlash va himoya qilish sohasida mustahkam milliy huquqiy baza ham yaratilgan.
Biz o‘z faoliyatimizda bola huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini davlat tomonidan himoya qilish kafolatlarini taʼminlash, himoya qilish mexanizmini takomillashtirish, bolalar va ularning qonuniy vakillari orasida tushuntirish ishlarini olib borish, davlat hokimiyati organlari, mahalliy hokimiyat organlari, jamoatchilik va boshqa nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyatiga ko‘maklashish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish kabi masalalar bilan shug‘ullanamiz. Bola huquqlari sohasida Harakatlar strategiyasi doirasida belgilangan maqsad-vazifalarni ro‘yobga chiqarish uchun “Taraqqiyot strategiyasi” markazi bilan o‘zaro hamkorlik qilish biz uchun ahamiyatli va ishonamanki, birgalikdagi bu saʼy-harakatlarimiz samarali bo‘ladi hamda kutilgan natijalarni beradi
Shundan so‘ng Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari — Bola huquqlari bo‘yicha vakil va “Taraqqiyot strategiyasi” markazi rahbari o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandumni imzolashdi.
Mazkur hujjatga ko‘ra, Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarning mazmun-mohiyati, xususan, fuqarolar hamda nodavlat notijorat tashkilotlari ishtirokida bolalarning huquq-erkinliklarini ishonchli himoya qilishni yana-da kuchaytirishga qaratilgan targ‘ibot tadbirlarini amalga oshirish hamda sohaga oid qonunchilikni yana-da takomillashtirish yuzasidan taklif va tavsiyalar ishlab chiqish, hamkorlikda konferensiya, seminar-trening, davra suhbatlari va boshqa shu kabi tadbirlarni tashkil etib borish nazarda tutilgan.

A MEMORANDUM OF UNDERSTANDING TO STRENGTHEN THE PROTECTION OF CHILDREN'S RIGHTS
October 14, 2020, the Center hosted a ceremony of signing a Memorandum of Understanding with the Deputy Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) - Commissioner for Children's Rights.
“More than 40 percent of the population of our country falls to children under 18,” said Aliya Yunusova, Deputy Commissioner for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman), Commissioner for Children's Rights. “Uzbekistan acceded to more than 70 international treaties in the field of human rights, and built a solid national legal framework in the field of ensuring and protecting the rights of the child.
In our activities, we deal with ensuring guarantees of state protection of children’s rights, freedoms and legitimate interests, improving the protection mechanism, raising awareness of children and their legal representatives, promoting the activities of state authorities, local authorities, the public and non-governmental non-profit organizations, and with the development of international cooperation. It is important for us to collaborate with the Development Strategy Center in the implementation of the children’s rights related goals and objectives set in the Strategy of Actions, and I am confident that these synergies will be effective and will produce the expected results.”
After the speeches, the Head of the Development Strategy Center and the Deputy Commissioner for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman), the Commissioner for Children's Rights signed a Memorandum of Understanding.
The document envisions the development of proposals and recommendations to further streamline the relevant legislation, organize joint conferences, training workshops, round tables and other events to implement the tasks outlined in the Strategy of Actions, specifically, organize promotional activities engaging citizens and non-governmental non-profit organizations to further ensure the reliable protection of children's rights and freedoms.